शुक्रबार, २९ कार्तिक २०७६
Fri, 2019-11-15
Open Nav

झारा नटार स्थायी पार्क बनाउ

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
२ कार्तिक २०७६, शनिबार झारा नटार स्थायी पार्क बनाउ
Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

नेपालमा महरा काण्डको तापराप केही कम हुदई गयको छ भने चीनिया राष्ट्रपति सी जिन पींगको नेपाल भ्रमणको पूर्ब संध्यामा भ्रमण तयारीले काठमांडूमा व्यापकता पाएको छ।

नेपाल सरकार यति बेला काठमांडू को बाटोघटों मर्मत, सरसफ़ाई , रंगरोगन, पार्क निर्माण, प्रवेश द्वार निर्माण जस्ता कार्यमा जुटेको छ। समय छंदा कानमा तेल हालेर निदायझै गरने र जब पर्यो राती तब बूढ़ी ताती भने झै समय मैं कुनै ठोस योजना बनाएर काम गर्नु सक्दैन। हतार हतारमा आखमा छारो हालनु र बजेटबाट कमीशन पचाउन क़तै नक्कलि पहाड़ त कतै नककलि पार्क बनाउनु युद्धरत छ।

नेपालको एक मात्र अंतरष्ट्रिया विमानस्थल को प्रवेश द्वार नजिक रहेको तिनकुने को ख़ाली जगगामा स्थाई पार्क बानाऊने भनेर बर्षौ देखी यतिकै ख़ाली खण्डहर को रुपमा छ। कहीले गाड़ी सिकने त कहिले ठूला बस पार्क गर्ने गरेको त्यो ठाऊ भने अहिले धमधम बेहुलि झै सिंगारिदई छ।

हाल अहिले उक्त स्थान मा नया रूख बिरुवा रोपने, फूलका बिरुवा हरू रोपने, दूबो रोपने लगायत का काम हरू भैरहेको छ तर त्यो स्थाई प्रकृतिको होईन केबल चिनिया राष्ट्रपति सी जिन पींग को भ्रमण अवधि भर राम्रो देखायर उनको आखोमा छारो हालनु को लागी गरिदई छ।

यसले के कुराको स्पष्ट संकेत गरेको छ भने हामी नेपाली र हाम्रो देसको सरकार विकास प्रति कती संवेदनशील छ र बिकास को कुन मॉडल लाई पछ्याऊदई छ भन्ने क़ुरा स्पष्ट पारेको छ। के हामिले यसरी नै हाम्रो देसको विकास गर्न सकछौ?

यो प्रवृति अहिले मात्र सीमित होईन, नेपाल मा हुने हरेक अंतरष्ट्रिया कार्यक्रम हरू हुन वा भारतीय प्रधानमंत्री नरेन्द्र मोदी को नेपाल भ्रमण, चाहे त्यो बिमस्टेक सम्मेलन होस या त्यो सार्क सम्मेलन।कहिले टिनको नक्क्ली बार लगायर छोपने काम गरिंछ त कहिले फ़्लेक्स बोर्ड टासेर तेस्क़ो स्वरुप राम्रो देखाइनछ।

यो पनि पढ्नुहोस :   प्रधानमन्त्री ओलीलाई जनसम्पर्क समिति जापानको ९ बुँदे ज्ञापनपत्र

कहिले समं यसरी नक्कली दूबो अनी बिरुवा रोपेर विदेशी पाहुनाको आखमा छारो हालने प्रयास गरने? यति एउटा टिनकुने मा रहेको ख़ाली ज़ग्गा मा स्थाई संरचनाको पार्क बानाऊने हैसियत पनी नेपाल सरकार ले राखदईन भने नेपाल सरकार बाट अरु के विकास निर्माण को अपेक्षा गर्नु???
हरेक पटक यसरी बालुवा मा पानी खनाए जसरी बजेट मात्र सकने तर ठोस र स्थाई प्रकृतीको संरचना नवनने हो भने यसको कुनै अर्थ हुदैन।
हाम्रा नेता महोदय हरू हरेक पटक भाषणमा देसमा विकास निर्माण ले गति लियको छ? बिकासको मूल फूटेंको छ भनेर चर्को भाषण गर्नु हुनछ, तर विकास कुन गतिमा भयको छ भन्ने बुझन को लागी तिनकुने को ख़ाली ज़ग्गा मा निर्माण गरदै गरेको पार्क ले प्रतिबिम्बित गरेको छ।

यसै गरी हिजो मैले सामाजिक संजाल पछ्याऊदई गर्दा एउटा भिड़िओ देखेको थिए, जहाँ दशैको मुखमा केबल चिनिया राष्ट्रपति सी जिन पींग को आखामा छारो हालनु र बोक्रे विकास भएको भनदइ सर्वसाधारण जनता लाई बसपार्क बन्द गरी दुःख दिएको भन्दा पुरानो बसपार्क खुलामंचमा टिकट काटनु जम्मा भएको मानिसहरूले सो बार भत्काई भित्र प्रवेश गरेको छन।

यसरी सरकारले कहिले दीगो विकासको लक्ष्य पूरागर्नु सक्छ? आज क़रीब तीन दशक पूरा हुदा पनी मेलम्चीको पानी काठमाडू आऊनु सकेको छैन। बिभिन्न राष्ट्रीय गौरव का आयोजन हरू समय मा पूरा हुन सकेका छैनन।

यो पंक्तिकारले बिगत केही वर्षदेखी संयुक्त राज्य अमेरिकाको विकासको मोडेल र विकासको अबस्थालाई नजिकबाट हेर्दैगर्दा यहाँ चाहे त्यो राज्य सरकारले होस चाहे त्यो केन्द्र सरकार ले होस ,जून सुकै कुनामा जानुस, यहाँको बाटो घाटों, सार्वजनिक पार्क यस्तो राम्रो बयबस्थपान गरेको छ जून देखेर दंग पर्छु अनि सोचछु आफ़नो देश, आफ़नो देशको सरकार, खोकरो आदर्शबदी नेता जसले आज बर्षौ बितदा पनी एउटा तिनकुनेमा सुन्दर पार्क निर्माण गर्न सक्दैन र लाज पचाऊनु नतमस्तक भयर कुनै बिदेशी पाहुनाको आखामा छारो हालनु सिंगो रूख कुनै ठाऊ बाट उखेलछ र तिनकुनेमा लगेर रोपछ , अनी टैंकर बाट पानी खनौछ र भोली पलट कुनै विदेशी पाहुनाले हेर्दा बर्षौ लगायर रोपेर हुर्केको रूख देख़िदीयोस ।

यो पनि पढ्नुहोस :   साउदी अरबमा शुभकामना कार्यक्रम

यसले एक दिन त तपाईले अर्काको आखामा फूलो पार्न सकनु होला तर तपाइको आखामा बर्षौदेखी पलायको फूलो को सायद कुनै उपचार छैन की?
दुर्गा माताले तपाईहरूको आखमा पलायको फूलो हटाऊने सदबुद्धि दिउन, सबैमा शुभकामना।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

हाम्रा सहकार्य